İptal & İade Şartları

İade Şartları

Modapedia.com, iade işlemlerinde Tüketiciyi Koruma Kanunu çerçevesinde hareket eder.

Yapılan alışverişlerde kargo ücretleri müşteri tarafından karşılanır. Ürünün hatalı veya eksik olması durumunda müşteriye ilk teslimattan sonraki oluşacak kargo ücretleri Modapedia.com tarafından karşılanır. Teslimat şahsın kendisi veya birinci dereceden akrabalarına kimlik ibrazı ve imza karşılığı sonucunda yapılır.

Tüketicinin 'Sebep Göstermeksizin Cayma Hakkı' kapsamında 14 iş günü içerisinde yasal iade hakkı bulunmaktadır. Modapedia.com'da satılan her mal 14 gün içerisinde iade alınabilir.

Bir ürünün iade edilebilmesi genel olarak aşağıdaki şartlara bağlıdır:

İadeler mutlak orijinal kutu ve/veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.

Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örnek: orijinal kutu üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ve kargo koli bandı ile bantlanmış ürünler kabul edilmez) tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

İade etmek istediğiniz ürün / ürünler ile ilgili olarak iletişim bilgileri sayfamızdaki telefon numaralarımızı kullanarak bizi aramanız ve iade sürecini başlatmanız gerekmektedir. İade etmek istediğiniz ürünü ürün iade/değişim formunu (eksiksiz olarak doldurulmuş şekilde) ile göndermeniz gerekmektedir.

 

İade Kargo Ücreti

 

İade işlemlerinde anlaşmalı olduğumuz kargo firması (ARAS KARGO) ile gönderdiğinizde iade kargo ücreti tarafımıza aittir.  ARAS KARGO ile göndermeniz koşuluyla sizden bir kargo ücreti istenmeyecektir. Anlaşmalı olmadığımız başka bir kargo firması ile gönderdiğinizde tarafımıza oluşacak yüksek kargo ücretleri sebebiyle iade kargonuz teslim alınmayacaktır ve size geri dönecektir. Kanun no: 6502

 

Değişim Kargo Ücreti

 

Değişim işlemlerinde kargo ücreti alıcıya aittir. Satın aldığınız ürün ayıplı veya üretimsel arızalı değilse değişim işlemlerinde kargo alıcı tarafından karşılanır. Kanun no: 6502

 

Ürünün tanıtma ve kullanma kılavuzunda belirtilen özellikler ve fonksiyonlardan herhangi birinin eksikliği durumunda ürün, resmi deyişiyle 'ayıplı ürün' durumundadır. Kurulum sonrası "ayar" veya "montaj" gerektiren durumlar ayıplı ürün kapsamına girmez. Cihazların ana parçaları dışındaki; disket, CD, Zip sürücü, fare, klavye gibi ek ünitelerde ortaya çıkabilecek problemlerde cihazın komple değişimi yerine parçanın değişimi talep edilebilir. Satın alınan ürünün ayıplı olduğunun anlaşılması halinde; tüketici, teslim tarihten başlayarak 14 gün içinde bu ürünün değiştirilmesini, iadesini ya da ücretsiz tamirini isteyebilir.

İade şartlarına uygun durumlarda yapılan gönderimlerde kargo ücreti müşteri tarafından ödenecektir.

Ürün müşteriye ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalar için, üretici firmanın yetkili servislerine başvurulmalıdır. Ürün müşteriye ulaştıktan sonra ortaya çıkabilecek arızalarda Modapedia.com sorumluluk kabul etmez.

Siparişinizle ilgili her tür iletişiminizde mutlaka sipariş numaranızı bildiriniz.

İade İşlemleri

Gelen ürün öncelikle tarafımızca incelenir, gerekir ise ürün tedarikçi firmaya test etmeleri için gönderilir. Yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır. Bu işlemin süresi 1 ile 2 hafta arasında değişmektedir.

İade etmek üzere gönderdiğiniz ürünlerde tam olması gereken öğeleri aşağıda bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda ürün iadesi kabul edilmemektedir.

1. İade formu,
2. 14 günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Ürünün orijinal kutusuna hasar vermemek için ürünü ikinci bir koli içinde bize göndermeniz gerekmektedir.

Ancak bazı ürün gruplarımızda ürün ve hizmetlerin doğası gereği farklı iade koşulları uygulanabilmektedir. Ürün satın almadan önce genel iade prosedürüne göre farklılık gösteren ürünlerin aşağıda yer alan iade şartları öncelikli olarak geçerlidir.

İade servisimize gelen ürünlerin iade şartlarına uygun ulaştırılması durumunda ürün tutarlarının iadesi, ürünün tarafımıza ulaştığı iş gününden itibaren 3 gün içerisinde işleme alınacaktır. İadenin hesabınıza yansıma süresi, bankanızın inisiyatifindedir. Kredi kartına yapılan iadeler yaklaşık 1 – 3 hafta içerisinde, havale ile yapılan ödemeler ise yaklaşık 1 hafta içerisinde hesaba yansımaktadır.

İade edeceğiniz ürünü eksiksiz, paketi hasar görmemiş, kullanılmamış, kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle, sipariş numarası ve Modapedia'nın doğru adresini içerecek şekilde geri gönderdiğinizden emin olmalısınız. Eğer ürünün faturası kurumsal ise iade işlemi için kurumun düzenlemiş olduğu, kargo payı dahil edilmeden, 'Ürün Birim Fiyatı + KDV' şeklinde kesilmiş bir 'İADE FATURASI' kesmeniz gerekiyor. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadelerini 'İADE FATURASI' kesilmediği takdirde tamamlayamıyoruz.

Ürünün kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları bize iade ettiğiniz paketin içinde eksiksiz ve hasarsız bir şekilde bulunmalıdır.

Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler

Sitemizde satılan saç ürünlerine yapılacak boyama, açma, renk değiştirme gibi işlemlerden dolayı saçta oluşabilecek problemlerden/zararlardan firmamız sorumlu değildir. İşlemi yapan kişi, ya da kuaför sorumludur. Bu sebeplerden dolayı hasar gören ürünlerin iadesi yapılmaz.

Ürünün arızalı veya ayıplı çıkması halleri dışında, açıldıktan sonra sağlık açısından tehlike arz edebilen ürünler örn: kullanım esnasında vücut ile birebir temas gerektiren ürünler, üzerinde açma, boyama, kesme ve benzeri işlemlerin yapıldığı veya kullanımdan dolayı niteliği bozulan giyim, saç vb. ürünler, kulak içi veya kulak üstü kulaklık vs., Tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünlerin iadesi mümkün değildir.

T.C.Sağlık Bakanlığı'nın Hijyenik Ürün Yönetmeliği'ne göre ayıplı ürün olmadığı sürece hijyenik ürünlerin açıldıktan sonra iade etmeniz ve değişim yapmanız söz konusu değildir.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

İlk olarak siparişinizi ana sayfanızda yer alan “Hesabım->Siparişlerim" bölümünden kontrol etmelisiniz. Buradan sipariş numaranızı bulabilirsiniz. Sizlere daha iyi hizmet verebilmemiz için iptal etme sebebinizi, isim ve soyisminizi ve sipariş numaranızı destek@modapedia.com adresine e-mail göndererek iletebilirsiniz.

İletişim adreslerimizden bizimle iletişime geçerek iptal işlemi için gerekli olan bilgiyi müşteri hizmetlerimizden alabilirsiniz.

İadeniz elimize ulaştıktan sonra

İade kargonuz Modapedia'ya ulaştıktan sonra size bir bilgi e-postası gönderiyor ve ürün bedelini ödemeyi yaptığınız kredi kartınıza veya havale/EFT yapmışsanıoz banka hesabınıza iade ediyoruz. İadenizin ekstrenize yansıma süresi bankanıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İade işleminizin kredi kartınıza yansımasında gecikme yaşanması halinde, size gönderdiğimiz bilgi e-postasının içinde yer alan İade İşlem Numarasıyla bankanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Özel Koşullar

Siparişiniz teslim edildiğinde, kargo yetkilisi eşliğinde kargo pakedini kontrol etmelisiniz. Özellikle ezilmiş, yırtılmış, açılmış veya ıslanmış paketlerde bunu yapmanız çok önemli. Beklenmedik bir durumda, sorunlu ürünle karşılaşırsanız paketi teslim almayıp kargo yetkilisine tutanak tutturarak kargo şirketi tarafından tarafımıza iade edilmesini sağlamanız gerekmektedir.

Orijinal ambalajı zarar görmüş, tahrip edilmiş, herhangi bir şekilde kullanımdan dolayı zarar görmüş ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

Müşteri ürünü teslim aldığı andaki durumu ile geri vermekle ve kullanımdan kaynaklanan ticari kaybı ödemekle yükümlüdür.

Tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

Kozmetik, kişisel ürünler, iç giyim ürünleri için iade şartları

Ürün, ambalajı açılmamış, denenmemiş ve kullanılmamış olmalıdır.

Ürünün iadesi, ancak, varsa hediyesi ve ürünün bütün standart aksesuarları, ambalajları hasarsız ve tam olarak, orijinal paketleri ile birlikte geri gönderildiğinde alınmaktadır.

Her tür kozmetik ürünün, kişisel bakım ürünlerinin, her türlü yazılım, program, DVD, VCD, CD ve kasetlerin, bilgisayar ve kırtasiye sarf malzemeleri (toner, kartuş, şerit vb.) ancak ambalajı açılmamış, bozulmamış, kullanılmamış ve denenmemiş olduğu takdirde iadesi kabul edilir.